LJ > USA

USASpojené státy americké se nacházejí v Severní Americe. Plocha USA (9,5 miliónů km2) se táhne od Atlantského oceánu až po Tichý oceán. Na území USA se nachází 47 států, 1 kongres Distrikt of Columbia a další dva zbývající státy tvoří Aljaška na severu a Hawajské ostrovy v Tichém oceánu. Sousedi spojených států amerických jsou na jihu Mexiko a na severu Kanada. Ke spojeným státům patří i státy se samostatnou vnitřní samosprávou jako jsou třeba Portoriko, Severní Mariany, Panenské ostrovy, Guam, Americká Samoa a pár ostrovů v Tichém oceánu.

Vlajka USA Znak USA

Státní vlajka a znak USA
Největším pohořím ve spojených státech jsou Kordillery. Táhnou se prakticky přes celý americký kontinent. Nejvyžší horou je Mount McKinley se svými 6 194 metry n. m. Časový posun činí od 5 až po 10 hodin.

Hlavním městem spojených států je Washington, D. C. (4 100 000 obyvatel). Město je pojmenované po prvním prezidentovi USA.
Spojené státy americké bly založeny teprve v roce 1773, kdy vlastně se spojilo asi 13 kolonií na pobřeží severní ameriky. Od té doby postupně státy přibývaly až do dnešní podoby.

Z historie je možno i odvodit, že obyvatelé ameriky se posjížděli z celého světa (asie, afriky, evropy a teďka i z jižní nebo střední ameriky). V současné době nejvíce rozrůstající obyvatelskou skupinou v USA jsou Hispánci, protože jich hodně přichází z mexika za americkým snem. Počet obyvatel amerika čítá na 300 miliónů.

Náboženství můžeme rozdělit mezi protestanty (52,7%), katolíky (26,2%), židy (2,7%), pravoslavné (2,2%), muslimy (1,9%) a ostatní.

Hlavním platidlem v USA je jak jinak než americký dolar USD.

Deníky

deníky z 52 denní výpravy autem po spojených státech. Mnoho fotografií a popisy cesty i zážitků. Deníky budeme postupně přidávat po určitých intervalech.

Základní informace

základní informace o horách, řekách, obyvatelstvu, českém velvyslanectví, kontakty a základní telefonní čísla ve státech.

Mapy

přehledy map spojených států. Naleznete zde mapy měst, pohoří, národních parků i mapy cesty naších kamarádů po spojených státech amerických. Ty tam časem dodáme s prvním dnem zveřejnění deníku.

Rozdělení USA

Rozdělení spojených států amerických a stručný popis států.

Historie

podrobný popis krátké historie spojených států od prvního přistání vikingů, přez oběvení ameriky, vybíjení indiánů, první a druhou světovou válku až po dnešní dobu.

Odkazy

Stručný přehled odkazů o stránkách věnovaných spojeným státům americkým.